Bir perakendeci olarak rakiplerimi ve rekabet yöntemlerini tanımlarken, bir toptancı olarak dağıtım kanalındaki yeni oyunculardan söz edeceğim, kısaca yazacağım herşey, dağıtım kanalları üzerindeki oyuncular ve kanallarda olup bitenlerle ilgili olacak.

Sevgili dostlarım, Cengiz ve İbrahim, benden Retail Türkiye için yazı yazmamı istedikleri zaman, “olur, elimden geleni yaparım” demiştim, açıkcası, zor olacağını hiç de düşünmemiştim. Çok yanılmışım. Yazmak çok, çok zormuş. Yıllardır çeşitli dergilerde yazılarını okuduğum değerli yazarların ne kadar zor bir iş başardığını, samimiyetle yazıyorum, şimdi anladım. Anlaşılan bu yazı biraz benimle ilgili olacak. Bundan kaçınamam. Başlık yazıyı tasarlarken oluştu; tamam yazayım da , hangi sıfatla yazmalıyım?

Biraz geri gitmemiz gerekiyor, bağışlayın. Meslek hayatıma araştırma kimyacısı olarak başladım. Mükemmel bir üretim tesisinde, “mükemmel kalitede ürün” yaratma çabalarının içerisinde yaşadım. Sonraki yıllarda aynı markanın ulusal dağıtım zincirimiz üzerinde satışını, pazarlamasını yönettim, rekabeti, satışı, dağıtım zinciri ilişkilerini, bayileri, distribütörleri tanıdım, öğrendim. Sonra, uluslararası bir Cash&Carry toptancısının “ülke yöneticisi” oldum, yer bulmayı, yatırım yapmayı, satınalmayı tattım, ara tüketici, son tüketici ile tanıştım, en önemli konu, yani “müşteri memnuniyeti” ile bütünleştim. Krizleri, bir gecede tüm dengeleri değiştiren kararları yaşadım. Sonra, perakendeci oldum, şirketler kurdum, yönettim. Mağazalar açtım, doğrular yaptım, yanlışlar yaptım, daha sonra da kendimi danışman olarak buldum. Yine öğrenmeye ve öğretmeye başladım, eğitmen oldum, onlarca seminer verdim, öğretmen oldum, yüzlerce öğrencim oldu. Onlarla beraber hergün, yeniden, yeni şeyler gördüm, yeni şeyler öğrendim. Sektörün ana derneğinde genel sekreterlik yaptım, bilimsel platformlar oluşturulmasında çalıştım. Yurt dışında alışveriş merkezleri tasarladım, indirim perakendeciliği yapmak isteyen yatırımcılar ile “müşteri ancak aynı zamanda maliyet odaklı” olmanın önemini kavradım. Stratejilerin, konuşlanmanın, konseptlerin ve her yapılanın “ hedef müşteri” için yapılmasının, yaşadığım her aşamada başarılarım veya başarısızlıklarımın ana nedeni olduğunu anladım.

Üretici, satışçı, pazarlamacı, toptancı, perakendeci, AVM tasarımcısı, konsept danışmanı, eğitmen, öğretmen...Bence aradığım sıfat bunlar değil, yukarıda açıkça belli, iş yaşamımın geride bıraktığım 24 senesini “dağıtım kanalları” oyuncuları ile birlikte geçirmişim, o halde size bu bütün içerisinde, bazen raf kavgasında bir “key account” yöneticisi olarak, bazen kanalı yöneten bir satınalmacı gibi yazacağım. Bazen AVM’ler için doğru yer ve format öneren bir danışman, bazen bir marka yöneticisi olacağım. Bir perakendeci olarak rakiplerimi ve rekabet yöntemlerini tanımlarken, bir toptancı olarak dağıtım kanalındaki yeni oyunculardan söz edeceğim, kısaca yazacağım herşey, dağıtım kanalları üzerindeki oyuncular ve kanallarda olup bitenlerle ilgili olacak.

Bütün bunları benim yazılarımı, lütfeder okursanız, beni yalnızca bir toptancı, bir perakendeci, bir eğitmen, bir danışman olarak görmemenizi sağlamak amacı ile yazdım. Çünkü yazılarımı sadece, sizinle deneyimlerimi paylaşmak, “masanın her tarafında bir sandalye bulmuş” deneyimli bir “dağıtım kanalı çalışanı” olarak yazacağım ve sizlerden de yazılarıma böyle yaklaşmanızı rica ediyorum.

İçinde yaşadığımız, çalıştığımız sektör öylesine geniş kapsamlı, öylesine zengin, öylesine heyecanlı ki, iddialı olmaya uygun değil. Devamlı gelişen, devamlı değişen ve devamlı yenilenen bu sektörde öğrenmenin sonu yok, ancak biliyorum, paylaşmak ta “iyi” olacak.

Gelecek sayılarda buluşmak ümidiyle...

Yazarımızın bu yazısı Retail Türkiye Dergisi’nin Ağustos 2009 - 7. sayısında yayınlanmıştır.

 

Facebook

Linkedin

Twitter

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction