• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Bakkallara ve marketlere Teda Global dopingi!

Teda Global Ticaret A.Ş., perakende sektörüne ve Türk ekonomisine büyük ivme kazandıracak ve “Bakkallar, Marketler Yaşayacak” sloganıyla yola çıkan “Verimli Tedarik Sistemi” projesini, 10 Mayıs 2011 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlediği bir basın toplantısıyla anlattı.

teda_global_toplantiToplantıya; KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Aytekin Yalçın, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve İstanbul ESOB Başkanı Faik Yılmaz katıldı.

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Önemli olan, esnafımızın veya küçük işletmelerimizin bir solunum cihazına bağlı olarak ayakta kalmalarını sağlamak değil. Amacımız, küçük işletmelerin rekabet gücü kazanmalarını sağlamak, çağa uygun bir dönüşüm yaşayarak ayakta durmaları, sağlıklı bir yapıya kavuşmaları ve hatta kendilerini geliştirmeleri ve ilerlemeleridir. Bir ortak tedarik sistemi teşvik etmek, en az vergi indirimi yapmak veya borç yapılandırmak kadar önemlidir. Verimli Tedarik Sistemi projesiyle, bakkalların ve yerel marketlerin tek çatı altında toplanması ve bu şekilde güçlerini artırması hedefleniyor. Kamuoyu için büyük önem taşıyan bu projenin ülkemiz, küçük işletmeler, esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Teda Global Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Taner Karamollaoğlu; “Hızlı tüketim ürünleri ticaretinde birçok ülkede ilk 3 perakendeci firmanın ticaretteki payı %50’leri geçmiştir. Ülkemizde de organize perakende ve son yıllarda hızla yayılan indirim marketlerinin etkisi ile bakkal ve yerel marketlerin ayakta kalması neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Araştırmalarımıza göre, 2020 yılı ve sonrasında ülkemizdeki perakende sektöründe bugün %18-20’leri geçmeyen ilk 3 perakendecinin ticaretteki payının %80’leri aşacağı öngörülmektedir. Şu ana kadar ülkemizdeki bakkal ve yerel marketler, bu gelişmeden etkilenmemek ve organize olabilmek için birçok birleşme çabalarında bulunmuşlardır. Ancak o dönemlerde tedarik sistemlerindeki verimsizlik, teknolojik altyapı ve iletişim ağlarındaki yetersizlik, kooperatifleşme ve yönetimdeki başarısızlık gibi nedenlerle istenilen sonuçlar alınamamıştır.

Teda Global olarak, lojistik, pazarlama, perakende, tedarik ve üretim sektörlerindeki yönetim tecrübelerine sahip uzman takımımız ile son yıllarda hızla gelişen ve yayılan internet ağını kullanarak, tüm tedarikçi ve satış noktalarını bir araya getiriyoruz. 5 yıl içerisinde hedeflediğimiz 200.000 civarında müşteri grubu adına toplu alım gerçekleştirerek, Verimli Tedarik Sistemi ile her bir üyenin mal alımlarını uygun ve avantajlı hale getiriyoruz” dedi.

Verimli Tedarik Sistemi projesi kapsamında Teda Global, kurumsal bir çatı altında organize olmayı isteyen perakendecileri bir araya getirirken, yaklaşık 40.000-50.000 civarındaki satış noktasına da franchising hizmeti vermeyi hedefliyor. Ayrıca bu noktaların değişim ve dönüşümünde T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteklerinden yararlanabilmeleri için proje desteği veriyor. Birçok üye satış noktasına, organize perakendeciler gibi tüketici kampanyaları ve insert uygulaması yapabilme imkanı sağlıyor, satış noktalarının rekabet gücünü artırmak için yaklaşık 100 özel markası ile kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler de ürettirmeyi planlıyor.

Teda Global Verimli Tedarik Sistemi’nin sunduğu bir hizmet ile üreticiler, istediği satış noktalarına kendi penetrasyonlarını sağlamak için stok kredisi verebiliyor ve kredi kontrolünü kolayca sağlayabiliyor. Böylelikle üye satış noktaları da stoklarına işletme sermayesi bağlamıyor.

Proje kapsamında Teda Global, her il ve potansiyel ilçelerde açacağı lojistik merkezleri ile üye satış noktalarının etkileneceği ve %20’lerini geçen satış ve dağıtım maaliyetlerini %2-3’lere kadar indirmeyi planlıyor. Üreticinin tahsilatı, satış noktasının siparişi aşamasında Teda Global Verimli Tedarik Sistemi ile garanti altına alınıyor. Satış noktasının teslimatı onaylaması ile de Teda Global üreticiye ödemesini yapıyor ve sonuçta, Verimli Tedarik Sistemi ile her iki taraf da güvenli ticaret gerçekleştiriyor.

Teda Global Verimli Tedarik Sistemi ile bugün kayıt dışı hariç 50.000.000.000,00 TL hacimde olan perakende pazarında 5 yılın sonunda, aynı zamanda hacmini de büyüteceği pazarın %20 payına sahip satış noktalarını bir araya toplayacağını öngörüyor.

Tüm alfa ve beta ile fiili iş süreçlerinin canlı testleri tamamlanan proje kapsamında, 10 Mayıs itibarıyla başlatılan pilot uygulaması ile aynı zamanda Gebze’deki ilk lojistik merkezi de hizmete girdi. Bu merkez, ilk aşamada İstanbul Anadolu yakası, Kocaeli ve Sakarya bölgelerini kapsayan perakende noktalarına dağıtım yapacak.

Hali hazırda 150 üretici, 500 bakkal ve marketin aktif olarak üye olduğu Verimli Tedarik Sistemi’nden, tüm kategorilerde 13.000 ürün çeşidi hizmete sunuluyor. Kısa bir süre içerisinde hizmete sunulan aktif ürün sayısının 30.000’i aşacağı öngörülüyor.

RetailTurkiye.com
Cihaz Sein: