• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Chobani CEO’su Hamdi Ulukaya’ya Ernst&Young’dan ödül aldı

chobani odulABD’nin önde gelen yoğurt üreticilerinden Chobani’nin Kurucu Başkanı ve CEO’su Hamdi Ulukaya, Ernst & Young tarafından verilen Dünya Yılın Girişimcisi 2013 ödülünü kazandı.

Monako’da düzenlenen törende dünya çapında 50’den fazla ülke birincisi arasından seçilerek bu ödüle hak kazanan Ulukaya, tüketicilere doğal yoğurt sunmak amacıyla başlattığı girişimle uzun zamandır durağan seyreden bir ürün kategorisini yeniden canlandırdı ve dünya çapında bir marka yarattı.

Hamdi Ulukaya aldığı ödülle ilgili olarak “Ernst & Young tarafından verilen bu prestijli ödüle layık görülmekten ve dünyanın dört bir yanından gelen birbirinden başarılı yöneticilerin arasında olmaktan büyük onur duyuyorum.” dedi. Ulukaya sözlerine şu şekilde devam etti “Herkesin erişebileceği, lezzetli, besleyici ve tamamen doğal bir yoğurt üretmek üzere kişisel bir kararlılıkla çıktığım bu yolculuk; dünya çapında üç pazara hizmet veren 3 bin kişilik güçlü bir şirkete dönüştü. İstihdamımızı iki katına çıkarmak, yeni pazarlara girerek gıda felsefemizi daha da fazla tüketiciyle paylaşmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Ernst & Young Yılın Girişimcisi Amerika Kıtası Direktörü Bryan Pearce ise “ Dünya çapında müthiş girişimciler ile çalışıyoruz. Küresel kurumlardaki taze beyinler ve hızla büyüyen şirketler farklı düşünüyor ve yepyeni sektörler ile kategoriler yaratmak üzere normları değiştiriyorlar. Bu sene Yılın Girişimcisi’nin ABD’de de faaliyet gösteren bir marka olmasından dolayı oldukça heyecanlıyız. Bu girişimci ürün kategorisini tamamıyla yenilemiş, ekonomik büyümeyi ve istihdamı hem bu ülkede hem de yurt dışında ivmelendirmiştir” dedi.

Chobani büyümeye devam ediyor

Ulukaya, ilham verici girişimcilik hikâyesine başarılarını büyüterek devam ediyor. Chobani, ABD’de artan talepleri karşılamak üzere New York’un merkezindeki 100 yıllık fabrikasını yenileyerek genişletti. Yunan tarzı yoğurt üreten fabrika, her gün yaklaşık 1,8 milyon kg süt kullanarak bir haftada iki milyon kase yoğurt üretme kapasitesine sahip. Chobani, kapasitesini genişletmek ve yeni ürün girişimlerini desteklemek üzere Aralık 2012’de ABD’deki ikinci fabrikasının kapılarını açtı. Son teknolojiyle inşa edilen, yaklaşık 93.000 metrekarelik fabrika dünyadaki en büyük yoğurt fabrikası olarak biliniyor.

RetailTurkiye.com
Cihaz Sein: