Şükrü ve Celal Eğretli Kardeşler
Şükrü ve Celal Eğretli Kardeşler

Bursa'da 1973 yılında gıda sektöründe hizmet vermeye başlayan Eğretli Gıda, bugün bünyesinde ev tekstiline yönelik üretim yapan Eğretli Tekstil'in de bulunduğu bir grup olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Eğretli, 25 bin metrekarelik modern tesislerinde ulusal marketlere depolama ve lojistik hizmeti vermeyi hedefliyor.

Afyonlu Şükrü ve Celal Eğretli Kardeşler tarafından temeli atılan Eğretli Grup, yıllar içinde istikrarlı büyümesini sürdürürken, yavaş yavaş ikinci kuşağı da yönetime hazırlıyor. Grup, Bursalı yerel marketlerin tamamına satış ve dağıtım hizmeti veren Eğretli Gıda bünyesinde yapacağı yeni depo yatırımıyla ulusal marketlere de depolama ve lojistik hizmeti vermeyi planlıyor. 1973 yılında Bursa'ya yerleştiklerini, Gazcılar semtinde kiraladıkları 100 metrekarelik depoda Pepsi Cola ve Tamek Meyve Suları’nın dağıtımını alarak gıda sektörüne adım attıklarını anlatan Celal Eğretli, 1974'de İpek Kağıt, Girişim Pazarlama ve Lezzo, 1977'de Filiz Makarna gibi sektörlerinde önde gelen firmaların dağıtımını yaparak büyümelerini sürdürdüklerini söyledi. Mevcut deponun yetersiz kalması üzerine 1979 yılında Demiryolu Caddesi'nde bulunan 500 metrekarelik kiralık depoda faaliyetlerine devam ettiklerini kaydeden Eğretli, 80'li yılların sonlarına doğru altyapı çalışmalarını tamamlayarak ürün portföyünü genişlettiklerini ve 1990 yılında 3 bin metrekarelik kendi depolarına taşınarak distribütör bir firma yapılanmasına geçtiklerini ifade etti.

İş ortaklarının destekçisi

Kuruluş aşamasını aktaran Eğretli, "Bursa'da çok büyük tüccarlar vardı. Ancak onlar böyle büyük depolarda çalışmıyorlardı. Bursa'da ilk 3 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan gıda dağıtım deposunu biz kurduk. Öte yandan, yine Bursa'da ilk rotayı biz oluşturduk. Yani Bursa'nın haritasını çıkararak en az masrafla en çok müşteriyi dolaşabilmek için tespitler yaptık. Böylece haftanın her günü aynı saatte aynı müşterilerle buluştuk. Ayrıca daha kanunlaşmadığı dönemde bile ilk kez irsaliye ve faturayı müşterilerine birlikte sunan firma olduk. Gıda dağıtım sektöründe Bursa'da ilk bilgisayarlı sistemi kuran firma olarak da sektöre yenilikler katmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Araçlarımıza uydudan yer tespit/takip sistemi yerleştirdik. Her noktadan iletişim kurabilmek için personelimize mobil telefon verdik. İletişimin her sektörde kritik hale geldiği bir dönemde bizim de tüm çabamız iletişimi sağlıklı ve hızlı hale getirerek hizmet kalitemizi arttırmak. Yine bilginin doğru ve hızlı değerlendirilmesinin verimli bir operasyon için şart olduğu düşüncesiyle bilgi-işlem departmanımızda en güncel yazılımları kullanarak bu yöndeki yatırımlarımıza devam etmekteyiz" ifadesini kullandı.

Yeni distribütörlükler

Atılımlarının 1995 yılında Eti Grubu ürünleriyle devam ettiğini anlatan Celal Eğretli, daha sonra Hayat Kimya, Colgate Palmolive Hacı Şakir ve Söke Un gibi seçkin ürünlerin bayiliklerini alarak Bursa ve ilçelerine dağıtım yaptıklarını dile getirdi. Celal Eğretli bugün distribütörlüğünü yaptıkları markalar ile ilgili şu bilgileri verdi: "Şu anda Filiz Makarna, Barilla, Hayat Kimya, Eti A.Ş, Söke Un, Söke Puding, Öncü Salça, Samsung Pil, Paksoy, Orkide, Ofçay, İpek Pamuk, Cook, Güneş Nişasta, Rafine Saray Tuz çeşitleri, Swedish Match A.Ş, Colgate Palmolive Hacı Şakir, Duru Bakliyat, Kemal Kükrer, Koska, Hobby Kozmetik ve JTI Tobacco A.Ş.'nin distribütörlüğünü yapıyoruz. Bu ürünlerin dağıtımını, 5 bin noktayı her hafta ziyaret ederek gerçekleştiriyoruz ve müşterilerimize her ay ortalama 50 binin üzerinde fatura kesiyoruz. Çalıştığımız firmaların ürünlerinin Bursa, Yalova ve ilçelerinde de dağıtımını biz yapıyoruz." İşlerin büyümesiyle beraber Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Toptancılar Çarşısı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik bir alanda faaliyet göstermeye başladıkları söyleyen Eğretli, bugün 120 araç ve 180 personelle gıda ve temizlik ürünleri dağıtım ve satışında teknolojik altyapı ve organizasyon planlaması ile iş ortaklarının destekçisi olduklarını aktardı.

Tekstil alanında da atılım içinde olduklarını belirten Celal Eğretli, jakarlı tül perde üretiminin yanında Türkiye'de sadece sayılı birkaç firma tarafından gerçekleştirilen flok baskı konusunda iddialı olduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl ihracat yapmaya başladıklarını anlatan Eğretli, yerli müşterileri için ürettikleri ürünlerin de tamamına yakınının, müşterileri tarafından yine dış pazarlara satıldığını belirtti.

Çıtayı yüksek tutuyor

2009 yılı hedefleriyle de ilgili açıklama yapan Celal Eğretli, gıda ve temizlik ürünleri bölümünü, NOSAB'da 25 bin metrekarelik alanda kurulacak 10 bin metrekare kapalı tesiste tek merkezde toplayacaklarını belirterek "Küresel kriz nedeniyle yatırım planımızı bu yıla aktardık. Şu anki durumda çıtayı ne kadar daha yükseğe taşıyabileceğimizi planlıyoruz. Bunun için de yeni bir merkez depo yapmayı, halihazırdaki merkez depomuz ile toptancılar sitesindeki iş yerlerimizi yapacağımız bu modern depoya taşımayı, müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi düşünüyoruz. Burada kurulacak olan tesiste çoklu raf sistemiyle alandan maksimum fayda sağlama yoluna gideceğiz. Modern bir depolama ve lojistik sistemi oluşturulacak. Yerel marketlerin tamamına satış ve dağıtım hizmeti vermenin yanı sıra yeni yatırımımızla birlikte ulusal marketlere de depolama ve lojistik destek sunmayı hedefliyoruz. Yeni bayilik ve distribütörlükler alarak kapasitemizi arttıracağız” dedi.

İlk 250'de 50. firma

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın ‘Bursa'nın ilk 250 şirketi’ sıralamasında 2007 yılında 50. sırada yer aldıklarını belirten Celal Eğretli, "2008 yılında da 51. sırada yer alan firmamız, binin üzerinde ürün çeşidinin satış ve dağıtımını yapıyor. 2009 yılında ise yüzde 20-25'lik bir büyüme hedefliyoruz. Bunun yanında uzun yıllardır meclis üyesi olarak bulunduğum, geçtiğimiz dönem ise yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdiğim BTSO’da bir dönem daha yönetim kurulu üyesi olarak çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizlere son meslek komitesi seçimlerinde büyük destek vererek yeniden göreve gelmemize vesile olan sektördeki değerli dostlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu arada, çocuklarımız yetişti ve tahsillerini tamamladılar, ikinci kuşaktan dört evladımız şu an aktif olarak işin içindeler. İnsana yatırım bize göre çok önemli ve bu noktada çocuklarımızın  iyi yetiştiklerine inanıyoruz. Bundan sonra 2. kuşak bizden görevi teslim alacak ve Eğretli Grubu’nu daha da ileriye taşıyacak" diye sözlerini tamamladı.

 

İlgili İçerikler

Facebook

Linkedin

Twitter

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction